czwartek, 28 lipca 2016

Szparagi - potrawy - sosy - zupy - zdrowie - przepisy - afrodyzjak

Szparagi - kulinarne walory i zastosowanie



Szparagi są jednym z najsmaczniejszych warzyw. Mają delikatny smak, doskonale komponują z warzywami, potrawami mięsnymi, rybami i drobiem. Prażone nasiona szparagów stanowią surogat kawy. Ze szparagów przyrządzać można sałatki i zupy oraz wykorzystać je jako dodatek do potraw mięsnych, rybnych i warzywnych.
W sklepach możemy dostać szparagi białe, zielone i fioletowe. Mimo różnicy w kolorze są pędami tego samego gatunku. Różna barwa wypustek wynika z różnego sposobu uprawy. Białe szparagi gotujemy je ok. 10-15 minut w lekko osolonej wodzie z dodatkiem soku cytryny i masła (można dodać odrobinę cukru i mleka). Zielone szparagi gotujemy krócej - ok. 7 minut. Uwaga: Soku z cytryny nie dodaje się podczas gotowania zielonych szparagów, ponieważ zabarwia je na szaro. Nie można ich też przegotować, bo stracą kolor i jędrność.

Szparagi białe - rosną pod ziemią i nie dociera do nich światło słoneczne, w związku z tym nie mogą wytwarzać żadnego barwnika. Są średniej grubości i charakteryzują się delikatnym i łagodnym smakiem. Białe szparagi są twardsze od zielonych, w związku z tym przed gotowaniem należy je obrać, przez co tracą cenne wartości odżywcze. W Polsce białe szparagi są uprawiane w Wielkopolsce. 

Szparagi zielone - są najcieńsze ze wszystkich odmian - ich wypustki wyrastają wysoko nad powierzchnię ziemi i pod wpływem słońca zabarwią się na kolor zielony. Są bardziej aromatyczne, ostre i wyraziste w smaku, są miękkie i nie trzeba ich obierać przed gotowaniem. W związku z tym posiadają najwięcej prozdrowotnych właściwości, ponieważ pod skórką znajduje się całe bogactwo składników mineralnych, takich jak potas, magnez, fosfor czy wapń. Szparagi zielone są uprawiane na większości amerykańskich upraw. Popularność zyskały także we Francji. 

Szparagi fioletowe - rosną tylko kilka centymetrów nad ziemią i posiadają grubą łodygę o barwie purpurowo-fioletowej. Fioletowe szparagi różnią się od zielonych i białych tym, że zawierają więcej cukrów i mniejszą ilość błonnika. Ta odmiana szparagów jest trudna w uprawie, ponieważ mogą one rosnąć jedynie przez krótką chwilę i należy je zebrać, zanim pod wpływem słońca zabarwią się na kolor zielony. W związku z tym spotyka się je dość rzadko (głównie w Anglii i we Włoszech).

Szparagi białe gotuje się do miękkości, a zielone krócej (al dente). Gotować można zarówno w specjalnych, wysokich garnkach (te są najlepsze), jak i płaskich, odpowiednio szerokich, a pędy związać w celu łatwiejszego ich wyciągnięcia z garnka. Wyjmując szparagi należy uważać, aby nie uszkodzić ich główek. 

Po ugotowaniu podaje się je z masłem, sosem holenderskim, beszamelem, vinegret z dodatkami, takimi jak natka pietruszki, bułka tarta, parmezan, posiekane jajka na twardo. Szparagi można także zapiekać w piecu lub grillu. Najlepiej smakują gotowane w wodzie lub na parze, a podane bez dodatków – są chrupiące i soczyste. Dobrze smakują posypane bułką tartą zrumienioną na maśle. Szparagi warto także polać odrobiną oliwy z oliwek lub skropić sokiem z cytryny. W takiej postaci są najskuteczniejszym afrodyzjakiem.

Jakie wybrać i jak obrać szparagi?


Sezon na szparagi jest bardzo krótki i trwa zaledwie kilka tygodni (do końca czerwca). Warto więc w tym czasie je spożywać jak najczęściej. Są warzywem bogatym w karoten, korzystnie wpływającym na żyły i na skórę, z dużą ilością błonnika ułatwiającego trawienie. Lista ich zalet jest długa, są zdrowe, łatwe w przygotowaniu i mają działanie pomocne w odchudzających dietach. Aby dobrze przygotować szparagi do spożycia musimy poznać kilka sztuczek i uświadomić sobie, że ich długość gotowania zależy od gatunku szparagów.

Aby smak szparagów był wyborny, ważny jest ich dobry wybór. Wybieramy zatem tylko te szparagi, których główki są zamknięte, a ścięte końce - wilgotne, a pędy połyskujące i sprężyste. Znane są szparagi występujące w trzech kolorach, a ich smak i sposób przygotowania od koloru właśnie zależy. 

Białe szparagi - są bardziej włókniste od zielonych, dlatego trzeba je obrać. Najlepsze są te, o średniej grubości i najpierw je myjemy i obieramy nożykiem, zaczynając od główki. Pomijamy główkę i zaczynając pod główką - kierujemy się w dół usuwając wszystkie włókna. Jeżeli są świeże, to obcinamy około 2 cm. Im bardziej starsze, tym większą część końcówki trzeba obcinać. 

Zielone szparagi - są delikatniejsze w smaku i ich przygotowanie jest najprostsze. Nie trzeba ich obierać, bo wystarczy tylko obciąć zdrewniałe końcówki. Możemy posłużyć się sztuczką, wyginając szparag, a sama końcówka złamie się w odpowiednim miejscu.

Fioletowe szparagi - mają intensywny zapach i są najsłodsze. Ich obieranie jest łatwe i obieramy je tak jak zielone.

Sosy do szparagów


Bazyliowy
  • 1/4 szklanki kremówki
  • pęczek bazylii
  • łyżka orzeszków pini
Produkty zmiksować i połączyć z 1/2 szklanki ubitej na sztywno kremówki. Doprawić solą do smaku, pieprzem i sokiem z cytryny.

Cytrynowy
  • szklanka słodkiej śmietanki
  • 3/4 szklanki rosołku
  • skórka otarta z dużej cytryny
  • sok z cytryny
  • sól, biały pieprz
Śmietankę wymieszać z bulionem, zagotować i gotować 10 minut cały czas mieszając. Dodać skórkę z cytryny, dodać sok, gotować 5 minut. Doprawić do smaku solą i pieprzem.

Holenderski

4 żółtka wymieszać z sokiem z małej cytryny i szczyptą szafranu. Ubić na parze i nie przerywając ubijania wlać 15 dag roztopionego letniego masła. Sos powinien być gęsty jak majonez. Doprawić solą i białym pieprzem.

Paprykowy
  • 3 duże żółte papryki
  • 3 łyżki masła
  • szczypta cukru, szczypta soli, biały pieprz
Papryki opiecz w piekarniku w temp. 200 st. aż skórka zbrązowieje. Przełożyć papryki do siatki foliowej i odstawić na 10 minut. Następnie obrać ze skórki i zmiksować z masłem. Doprawić do smaku cukrem, solą i pieprzem. 

Sos sojowy
  • 2 łyżki jasnego sosu sojowego
  • 1 łyżka ciemnego sosu sojowego
  • 1 łyżka cukru i 1 łyżka wody
Składniki podgrzewać na wolnym ogniu kilka minut - aż sos zgęstnieje.

Z dymki i jajka

2 dymki (bez szczypioru) - posiekać i zeszklić na 2 łyżkach oliwy.
1 łyżkę musztardy - wymieszać z 4 łyżkami oliwy, 4 łyżkami soku z cytryny, zeszkloną dymką, posiekanym szczypiorkiem z dymki i 2 jajkami na twardo. Doprawić do smaku.

Ziołowy
  • pęczek szczypiorku, koperku
  • 1/2 pęczka bazylii
  • 3/4 szklanki kremówki
  • 2 żółtka
  • drobno posiekana szalotka
  • łyżka masła, sól, pieprz
Posiekać zioła i zmiksować z 1/2 śmietany. Na maśle poddusić szalotkę i dodać zioła. Pozostałą śmietanę ubić, wymieszać z żółtkami, dodać do sosu. Podgrzewać mieszając. Doprawić do smaku.
  

Przepisy dań ze szparagów


Grillowane szparagi

Pęczek zielonych szparagów umyć, obrać i opiec w piekarniku lub na natłuszczonej patelni. Przełożyć na talerze i posypać prażonym sezamem lub słonecznikiem. Polać sosem.

Szparagi zapiekane w cieście francuskim
  • pęczek szparagów
  • 1 camembert
  • kilka plasterków żółtego sera
  • pestki słonecznika
  • sól, pieprz
  • 1 opakowanie ciasta francuskiego
Sposób przygotowania - Szparagi ugotować na parze, camembert pokroić w kostkę. Ciasto francuskie rozwinąć, pokroić w paski o szerokości ok. 5-6 cm. Na środek każdego paska ułożyć szparaga, plasterek sera, kilka kawałków sera camembert, pestki słonecznika. Doprawić. Piec w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200 stopni przez ok. 12-15 min.

Naleśniki ze szparagami
  • (dla 4 osób, przygotowanie 25 minut, danie łatwe)
  • 500 g ciasta naleśnikowego
  • 1 wiązka szparagów
  • 1 opakowanie 100 g wędzonego łososia
  • łyżka do zupy gęstej śmietany
  • sól, pieprz
Sposób przygotowania - Przygotuj ciasto naleśnikowe według ulubionego przepisu. W tym czasie zagotuj duży garnek osolonej wody. Obierz szparagi, umyj, podziel w poprzek na dwie, trzy części. Gdy woda zacznie wrzeć, wrzuć je do niej na 10 minut. Odlej, odetnij górne części na długości ok. 10 cm. Pozostałe części zmiksuj z wędzonym łososiem i śmietaną. Dopraw do smaku i pozostaw to nadzienie w cieple.

Usmaż naleśnikiNa każdy nałóż 2-3 łyżeczki nadzienia i dwie górne części szparagów. Przygotowane naleśniki trzymaj w ciepłym piekarniku. Podawaj od razu posypane świeżo zmielonym pieprzem.


Więcej ciekawostek o szparagach i ich leczniczemu działaniu znajdziesz tutaj:


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: http://wege-przepisy.blogspot.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz