piątek, 30 czerwca 2017

Burak ćwikłowy - botwinka - boćwina - botwina

Burak czerwony jest bardzo popularnym i zdrowym warzywem, a jego zdrowotne i lecznicze właściwości znane były od wieków. Do niedawna był mało popularny w naszej kuchni, ale na szczęście wraca do naszego menu. Buraki czerwone są składnicą witamin, makro i mikroelementów oraz biopierwiastków. Oprócz witaminy C i B1 zawiera m.in. dużo wapnia, magnezu, sodu, potasu oraz bardzo rzadki rubid i cez, co ma bardzo duże znaczenie w zwalczaniu nowotworów. Buraki można spożywać w różnej postaci. Na surowo, gotowane, a samo picie surowego soku z buraka jest polecane dla każdego. Sok z buraka oczyszcza krew, pobudza krążenie, pomaga przy złej przemianie materii i wspiera wydalanie kwasu moczowego z organizmu. 

Burak czerwony, ćwikła, botwina, boćwina, botwinka


Rodzaje buraków

Dla dobrego zdrowia


Dla zachowania dobrego zdrowia polecamy popijać sok z buraka przed posiłkami. Wystarczy pół szklanki soku rozcieńczonego wodą, aby nasze zdrowie znacznie się poprawiło. Dla osób cierpiących na nadciśnienie polecane jest dodanie odrobiny miodu. Nie należy jednak z miodem przesadzać, gdyż buraki same w sobie zawierają cukier i sok nie wymaga tego, aby go słodzić. Chorzy na cukrzycę buraków powinni jednak unikać.

Przeciwko otyłości i innym schorzeniom


Buraki są słodkie, a więc osoby chcące się odchudzać powinny pamiętać, że na początku kuracji można przybrać na wadze. Nie należy się tym zniechęcać i zajadać surówki i sałatki z czerwonych buraczków, bo są pomocne w leczeniu z otyłości, przy zaparciach, pomagają zregenerować wątrobę i leczą nerki. Pomagają także w kuracjach przeciwko grypie, przeziębieniu i w razie chorób gardła (angina). Przygotowanie soku z warzyw przeciwko tym chorobom bywa pomocne.

Sok z warzyw


2 marchewki
3 buraki
1/4 selera

Przygotowany sok rozcieńczamy wodą 1:1 i bardzo powoli pijemy.

Odkwaszanie organizmu


Buraki są bardzo silnie zasadotwórcze. Jeżeli spożywamy bardzo dużo u 1:1 i pijemy bardzo powoli. Z uwagi na swój skład chemiczny buraki są bardzo silnie zasadotwórcze. Kto lubi zajadać produkty zakwaszające organizm takie jak mięso, ciasta czy pieczywo - powinien jeść buraki pod różną postacią, aby organizm wrócił do równowagi kwasowo-zasadowej, co pozwala zachować zdrowie i kondycję przez długie lata. 

W naszej rodzimej kuchni buraki miały i mają wiele zastosowań. Możemy je upiec, ugotować, wycisnąć z nich sok, dodać do zupy, zrobić zakwas lub syrop przeciw kaszlowi. Najbardziej popularna potrawa to barszcz czerwony i dodatek do innych potraw i mięs w szczególności - to ćwikła z chrzanem. Utarty burak i chrzan z dodatkiem przypraw. A oto parę przepisów na dania z buraków.

Barszcz czerwony (kiszony)


Przygotowanie zakwasu

1 kg buraków
ok. 2 litry wody
liść laurowy
sól, pieprz

Buraki obrać i pokroić w plastry. Tak przygotowane włożyć do kamiennego garnka lub szklanego naczynia (może być słoik). Zalać buraki ciepłą, przegotowaną wodą i dodać skórkę razowego chleba. Przygotowany zakwas trzymać w cieple przez kilka dni. Następnie przelać do butelek i szczelnie zakorkować. 

Podgrzany zakwas można doprawić listkiem laurowym, solą i pieprzem jest doskonałym lekarstwem na zgagę, pieczenie w żołądku i wszelkiego rodzaju niestrawności. Ważne, aby nie dodawać octu w celu zakwaszenia bardzczu, bo efekt będzie odwrotny. Lepiej jest dodać sok z cytryny i odrobinę śmietany jeśli chcemy mieć pożywny barszcz. Można go spożywać z ziemniakami ugotowanymi osobno.

Buraki tarte z jabłkami


1/2 kg buraków
1 jabłko
sok z cytryny
odrobina mąki (można nie dodawać mąki)
olej lub masło klarowane
śmietana
sól, cukier

Buraki utrzeć na tarce z grubymi oczkami i zalać małą ilością wody, sól, cukier, masło lub olej i gotować pod przykryciem. Gdy już będą miękkie dodać mąkę rozrobioną w odrobinie zimnej wody (można bez mąki) i sok z cytryny. Wymieszać, zagotować, doprawić do smaku i na koniec dodać starte jabłko i śmietanę. Wymieszać.

Zsiadłe mleko z burakami


2 szklanki zsiadłego mleka
2 szklanki kwasu buraczanego (przepis powyżej)
sól, cukier, pieprz

Składniki mieszamy ze sobą (można zmiksować lub ubić), dodajemy posiekaną natkę pietruszki i doprawiamy do smaku. 

Sałatka z buraków


1 kg buraków
2 duże cebule
5 łyżek oliwy z oliwek (może być olej rzepakowy lub lniany tłoczone na zimno)
2 łyżki cukru (może być miód zamiast cukru)
sól, sok z cytryny
odrobina octu - jabłkowego

Ugotowane buraki ścieramy na tarce o dużych oczkach i dodajemy posiekaną cebulę wraz z innymi przyprawami. Mieszamy i wstawiamy do lodówki, aby nabrała smaku.

Dla urozmaicenia takiej sałatki można dodać rodzynki lub żurawinę, a także inny gatunek cebuli.

Syrop przeciw kaszlowi


Znany od wieków i zawsze niezawodny podczas przeziębień syrop z buraka, przygotowujemy ścierajac dwa buraki na tarce. Do utartych buraków można dodać 3 łyżeczki miodu i całość gotować ok. 20 minut. Popijać po łyżce co godzinę - gdy jesteśmy przeziębieni. Tak przygotowany syrop można schłodzić i przechowywać w lodówce.


Sok z buraka (przeciw przeziębieniom i kaszlowi)


Przekrojonego buraka i wydrążonego w środku zasypujemy cukrem. Wkładamy do piekarnika i podgrzewamy tak, aby się cukier rozpuścił. Podawać można dzieciom po 1 małej łyżeczce w razie przeziębienia i kaszlowi.

Więcej o zdrowotnych właściwościach buraka możesz przeczytać tutaj:



© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: http://wege-przepisy.blogspot.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz