wtorek, 25 kwietnia 2017

Zupy - pomocne w odchudzaniu - zdrowie i uroda

Zupy - samo zdrowie - pomocne w odchudzaniu


Zupy są niezwykle ważnym elementem naszego jadłospisu. W naszej polskiej tradycji jest to podstawa odżywiania. Podawana jako pierwszy posiłek podczas tradycyjnego dwudaniowego obiadu - pobudza kubki smakowe i dostarcza dużą dawkę energii. Zupy odżywiają, dostarczają potrzebnych minerałów, a przede wszystkim kojarzą się z bezpiecznym dzieciństwem. Któż z nas nie pamięta niedzielnego rosołu, czy pomidorowej babci? Zupy dobrze się kojarzą i jest ich wiele rodzajów, są sycące i na dodatek bardzo skuteczne w odchudzaniu. Na nic restrykcyjne diety i jedzenie czegoś, co nam nie smakuje. Najważniejsza w odchudzaniu jest motywacja i jedzenie czegoś, co jest po prostu dobre. A zupy nam smakują, wypełniają żołądek i dają uczucie najedzenia i bezpieczeństwa. Zawarty w zupach błonnik wspomaga trawienie, a pęczniejąc w przewodzie pokarmowym sprawia, że nie czujemy głodu.

Warto poszerzyć jadłospis domowych zup i oprócz popularnego rosołu, pomidorowej, ryżowej czy ogórkowej, dobrze przygotować również krupnik oraz pyszną zupę z cykorii, zupę z chleba czy cebuli, z dyni i z zielonych szparagów. Zdrowe są barszcze. Rodzajów zup jest bardzo wiele.


Dodatki do zupy


Właściwy dobór dodatków do zupy - daje niepowtarzalny smak i sprawia, że zajadamy zupę ze smakiem. Do zupy można dodać nie tylko makaron, ale także kaszę i ziemniaki, jajko ugotowane na twardo, groszek ptysiowy, paszteciki, uszka, ryż lub grysik.

Świeże zioła i przyprawy


Podkreślają smak i dają zdrowie pomagając w trawieniu. Pieprz, koperek, natka pietruszki, bazylia, majeranek, ziele angielskie, liść laurowy czy rozmaryn to bardziej znane dodatki do zup. Mniej znane i popularne to chili, kurkuma, curry, które dają zupie niepowtarzalny wschodni smak. Do wywaru z jarzyn można wrzucić cebulę, trawę cytrynową, sok z limonki, czosnek. 

Jak podawać makaron do zupy


Ugotowany i zahartowany w zimnej wodzie makaron, przełożyć do dużej miski. Kiedy zupa już będzie gotowa, to dobrze jest przelać makaron ciepłą wodą, żeby zanadto nie wyziębił zupy. Zbyt zimna zupa nie ma smaku i nie wpływa dobrze na żołądek. Należy pamiętać, że żołądek trzeba rozgrzać, by mógł dobrze pracować.

Zalety zup

  1. Łatwostrawne - łatwiej trawimy gotowane warzywa niż te surowe.
  2. Niskokaloryczne - gotujemy na małej ilości tłuszczu, dodając ryż, makaron czy inne dodatki z umiarem.
  3. Odżywcze - zupy składają się z kilku składników - różnych warzyw bogatych w witaminy i minerały - toteż dostarczamy organizmowi wszystko, czego potrzebuje.

Jak jeść by schudnąć?


Możemy zajadać się zpuami i nie martwić się, że przytyjemy, ale trzeba trzymać się zasady, aby robić przerwy między posiłkami. 
  • Rano - zupy mleczne, musli, grysik, z kluskami lub jajkiem.
  • Południe -  zupy o większej gęstości składające się z wielu produktów.
  • Wieczór - lekkostrawne i warzywne.
© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: http://wege-przepisy.blogspot.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz