poniedziałek, 17 lutego 2014

Konserwanty, pigmenty i barwniki spożywcze

Konserwanty - środki konserwujące to związki chemiczne lub ich mieszanina, która powoduje, że żywność nimi nasycona ma dłuższy termin przydatności do spożycia. Konserwanty mają za zadanie zapobieganie rozwojowi bakterii, grzybów i wirusów. Wszystkie konserwanty dodawane do produktów spożywczych znajdują się na tzw. "Liście E" i mają zakres numerów od E200 do E299. Zazwyczaj do produktów, które nasycone są dużą zawartością konserwantów ("E" na etykietkach) podchodzimy nieufnie. Mamy przekonanie, że są to bardzo trujące i niebezpieczne niebezpieczne dla zdrowia substancje. Tymczasem wiele takich samych substancji znajduje się w naturalnych, nieprzetworzonych produktach. Są to np. algi, wodorosty czy owoce.

Sama litera "E" jest symbolem tego co "europejskie", a kolejne numerki zostały dodane do "E" po to, aby łatwiej można było odróżnić te substancje od siebie. Wszystkich "E" jest ponad 2000. Wiele tych substancji określanych jako "E" np. E-234 - nizyna, substancja konserwująca i antybiotyk wytwarzany przez bakterie - zjadamy z serkami topionymi, serem, śmietaną, owocami w puszce. E 120 - koszenila - (naturalny barwnik czerwony uzyskiwany z owadów) często występuje w jogurtach i napojach mlecznych.

E-280 - kwas propionowy, w małych ilościach obecny w wielu produktach, które spożywamy na obiad: mięsie, pizzy, pieczywie. Czasem w dużych stężeniach wytwarzany jest przez bakterie w produktach poddanych fermentacji.  

E-350 - to jabłczan sodu - naturalny kwas występujący w owocach, dżemach, napojach bezalkoholowych, wyrobach cukierniczych. 

E-300 - to kwas askorbinowy, czyli zwykła witamina C.

E-100 - to kurkumina - naturalny barwnik i składnik m.in. popularnej przyprawy curry. 

E-150 to karmel - czyli zwykły cukier poddany działaniu wysokiej temperatury, stosowany do produkcji słodyczy jak i również jako barwnik.

E-621 - glutaminianu sodu - obecny w parmezanie, sosie sojowym, suszonych pomidorach - powstaje w nich naturalnie i w dużym stopniu właśnie jego obecność sprawia, że te produkty tak bardzo nam smakują. 

E-440a - to z kolei pektyna - naturalny środek zagęszczający, występujący w wielu owocach. Jest to zwykły ocet - (Octan sodowy)

Do kiszenia kapusty i ogórków używamy bakterii kwasu mlekowego, a one też mają swój numerek w świecie dodatków "E".

"E" - zawierają też syntetyczne i chemiczne składniki i to te właśnie należy uznać za szkodliwe dla zdrowia. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o konserwantach kliknij w link:


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: http://wege-przepisy.blogspot.com



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz