niedziela, 5 marca 2017

Mniszek lekarski - zdrowie i uroda - przepisy kulinarne

Mniszek lekarski - zdrowie i uroda - właściwości


Mniszek lekarski - mniszek pospolity - wszechstronne właściwości lecznicze Wiosna już za pasem, toteż warto przyjrzeć się tej roślinie, która już niedługo obudzi się do życia, a trawniki i łąki pokryją się jego piękną, żółtą barwą. Mniszek jest bardzo pospolitą byliną i zwykle jest traktowany jak pospolity i uciążliwy chwast nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, Azji i obu Amerykach. Roślina posiada żółte kwiaty zebrane w koszyczki, a kiedy dojrzeją i przekwitną, zmieniają się w dobrze znane wszystkim kule puchu - białe dmuchawce, które rozlatują się przy dmuchnięciu. Cała roślina wytwarza mlecznobiały sok, który wylewa się z całej rośliny po jej zerwaniu. Barwa kwiatów mniszka przyciąga do niego owady i pszczoły, które spijając nektar wytwarzają z niego miód, który jest uważany za jeden z najzdrowszych miodów, który wzmacnia organizm i zapobiega przeziębieniom.

Wiosenne oczyszczanie organizmu


Mniszek pospolity wspomaga pracę wątroby i nerek, które są odpowiedzialne za usuwanie toksyn i ubocznych produktów przemiany materii z organizmu. Wpływa korzystnie na przemianę materii i ma działanie moczopędne. Doskonale nadaje się na wiosenne oczyszczanie organizmu, a oczyszczającą kurację mniszkiem lekarskim można przeprowadzić pijąc sok wyciśnięty z posiekanych liści rośliny lub przygotowując odżywczą wiosenną sałatkę. 


Syrop z mniszka lekarskiego na kaszel i przeziębienie

  • 250 dojrzałych kwiatów mniszka
  • 1 kg cukru
  • 2 cytryny
  • litr wody
Kwiaty zerwane na początku kwitnienia zalewamy litrem wody i gotujemy około 5 minut. Odstawiamy do wystygnięcia i po około godzinie przecedzamy. Gotujemy na małym ogniu - nie dopuszczając do wrzenia - przez około 4 godziny często mieszając. Pod koniec gotowania dodajemy cukier i sok wyciśnięty z cytryn. Dokładnie mieszamy.

Napar z korzenia i ziela mniszka lekarskiego 

  • 50 g rozdrobnionego ziela z korzeniami
  • 1 litr wody
Do wody wrzucić 50 gram rozdrobnionego ziela z korzeniami i zagotować pod przykryciem. Po 2 minutach od zagotowania napar z mlecza odstawić i zostawić do nasiąknięcia wodą na 12 minut. Napój pić 3 razy dziennie przed posiłkami w wypadku problemów z przewodem pokarmowym, drogami moczowymi półpaścu lub wysypkach. Rozcieńczonym w przegotowanej wodzie napar można używać do przemywania twarzy przy trądziku, wysypkach lub plamkach.

Odwar z korzenia mniszka

  • 2 łyżki rozdrobnionych korzeni mniszka
  • 0,5 litra gotującej się wody 
Do naczynia z wodą wsypujemy 2 łyżki mniszka i na malutkim ogniu gotujemy pod przykryciem około 12 minut. Gdy odwar ostygnie, przecedzamy i pijemy 2-3 razy dziennie przed jedzeniem. Ułatwia trawienie, jest żółciopędny, odtruwający i moczopędny.

Napar z kwiatów mniszka

  • 1 łyżka kwiatów 
  • 0,5 litra wody
Zaparzać pod przykryciem zalane wrzątkiem zioła przez około 12 minut. Odcedzić i pić po pół szklanki 2-3 razy dziennie. Napar stosuje się przy nieżytach jamy ustnej, bólach gardła, oskrzelach, zaburzeniach miesiączkowania oraz w zaburzeniach pracy jajników i zapaleniu przydatków. 

Surówka z mniszka i pokrzyw - przeciw anemii 

  • młode liście mniszka (przed kwitnięciem)
  • młode liście pokrzywy
  • ząbek czosnku
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • miód
  • sól
Wymieszać sok z cytryny z oliwą i łyżką miodu przygotowując sos. Dodać rozgnieciony czosnek i odrobinę soli. Przygotowanym sosem zalać rozdrobnione rękami liście mniszka i pokrzywy. Surówka uzupełnia braki mikro i makroelementów, oczyszcza krew oraz obniża poziom cukru. Polecana dla osób cierpiących na anemię spowodowaną niedoborem żelaza. Dobra dla rekonwalescentów.

Sok ze świeżych liści i korzeni


Zebrane liście i korzenie rośliny należy dokładnie umyć i osuszyć. Używamy tylko młodych, zdrowych liści, a stare, zepsute usuwamy. Korzeń oczyszczamy i odcinamy boczne korzenie. Tak przygotowaną roślinę wrzucamy do sokowirówki lub rozcieramy miksere, aż puści sok. Sok ma właściwości oczyszczające i pijemy na zdrowie. 

Świeży sok usuwa brodawki i kurzajki. Chore miejsca należy nim nacierać i często przemywać. Można pić sok 2-3 razy dziennie przy różnego rodzaju niestrawnościach, niewydolnościach wątroby, nerek i pęcherzyka żółciowego.  

Przeciwskazania


Uwaga: Kuracji mniszkiem nie powinny przeprowadzać osoby, które mają problemy z wrzodami. Mniszek podnosi ilość soków żołądkowych. U niektórych osób może powodować alergię objawiającą się drobną wysypką na skórze.

Uwaga: Nie wolno stosować kuracji mnieszkiem gdy zażywa się leki przeciwzakrzepowe. Mniszek może źle wpływać na ich działanie - tak jak szałwia i rumianek. Pamiętaj: Stosowanie ziół nie może zastąpić kuracji zalecanej przez lekarza.

Uwaga: Korzeń mniszka lekarskiego stanowi składnik mieszanek ziołowych: Adiposina, Hepatina, Diabetina, Pankreaflos, Digesflos, Cholagoga II, Fito Mix XI, XII, XIII, Diabetosan, Normosan, Neonormosan, Degrosan, Pulmosan, Taraxaflos Tea. Wyciąg z korzenia z kolei jest składnikiem preparatów Gastrochol, Cholesol, Nieron, Cholagogum.


Więcej na temat zdrowotnych właściwości mniszka znajdziesz tutaj:

© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: http://wege-przepisy.blogspot.com


1 komentarz:

  1. Wygląda cudownie! Istne arcydzieło :-) Muszę spróbować jak najszybciej. Pozdrawiam i dziękuję

    OdpowiedzUsuń