piątek, 7 listopada 2014

Prysznic czy kąpiel

Co wybrać? Szybki prysznic czy relaksującą kąpiel w wannie? 



Często nie możemy się zdecydować co jest lepsze dla naszego samopoczucia: - prysznic czy kąpiel w wannie. Bywa, że robiąc remont łazienki rezygnujemy z wanny, pozostawiając sobie tylko prysznic, albo wręcz odwrotnie - jest tylko wanna i nie ma prysznica. Oto parę rad, które pomogą nam zorientować się co wybrać. A może i jedno i drugie?

Prysznic


Jak wpływa na ciało?

Jest niczym masaż, pobudza krążenie i dobrze spłukuje środki myjące. Jednakże naraża ochronną warstwę hydrolipidową skóry na uszkodzenia - zwłaszcza w okolicach karku, w który uderza strumień wody. Można temu zaradzić używając do mycia odżywczych żelów lub olejków

Jak wpływa na samopoczucie?

Silny strumień wody odświeża, pobudza, dodaje energii do życia. Można sobie poprawić nastrój używając do mycia kosmetyków o orzeźwiającym zapachu - np. cytrynowym.

Przeciwwskazania

Nie ma żadnych przeciwwskazań. Polecany jest zarówno przy skórze suchej jak i wrażliwej ze względu na to, że kontakt z wodą i środkami myjącymi jest krótki.

Najkorzystniejsza temperatura

Do życia najlepiej budzi zimny prysznic (do 30 stopni Celsjusza), ciepły prysznic (36-37 stopni C.) relaksuje i rozluźnia, a gorący (powyżej 37 stopni C.) łagodzi bóle mięśni i pomaga przy skurczach łydek.

Ile wody zużywamy?

Około 25-100 litrów.

Najlepsza pora na prysznic

Polecany szczególnie z rana, gdyż nic tak nie dodaje energii i nie pobudza do działania jak strumień odświeżającej wody.

Jak długo powinien trwać prysznic?

Wystarczy kilka minut, aby się umyć, ale jeżeli chcemy masować ciało polewaając je strumieniem wody ze słuchawki - ten czas może się wydłużyć.

Zalety prysznica

Można wykonać odświeżający peeling, ogolić nogi i pachy, można też zrobić masaż na przemian zimną i ciepłą wodą, który ujędrnia ciało i zwalcza cellulit.

Kąpiel


Jak wpływa na ciało?

Krótka 10-15 minutowa kąpiel w wannie z wodą o temperaturze od 36-37 stopni Celsjusza nie powinna zaszkodzić skórze, gdy dodamy do wody ożywczej soli lub olejku eterycznego. Lepiej jednak unikać długiego wylegiwania się w wannie jeżeli dodajemy do kąpieli detergentów bo niszczą ochronną warstwę hydrolipidową skóry i powodują jej przesuszenie.

Jak działa na samopoczucie?

Ciepła kąpiel jest wspaniałym relaksem, usuwa zmęczenie i zdenerwowanie. Jeżeli do wody dodamy olejki eteryczne np. lawenda (uspokaja), bergamotka (odświeża, regeneruje) to kąpiel stanie się uzdrawiającym seansem aromaterapeutycznym.

Przeciwwskazania

Gorących kąpieli nie powinny brać kobiety w ciąży i osoby z problemami sercowymi oraz naczyniowymi.

Najkorzystniejsza temperatura

Najlepiej odpręża kąpiel w wodzie o temperaturze 35-37 stopni C. Chłodniejsza kąpiel - 34 stopni C. orzeźwia, ale nie jest zbyt przyjemna. Temperatura kąpieli powyżej 40 stopni C. jest miła, ale osłabia organizm i rozszerza naczynka.

Ile wody zużywamy?

Na kąpiel w wannie zużywamy około 150-200 litrów wody.

Najlepsza pora na kąpiel

Ciepłą kąpiel najlepiej brać przed snem, bo rozluźnia mięśnie, odpręża, uspokaja, ułatwia zasypianie.

Ile powinna trwać kąpiel w wannie?

Nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. Dłuższa kąpiel wpływa niekorzystnie na skórę - nadmiernie ją wysuszając i uwrażliwiając oraz osłabia organizm. Im bardziej gorąca woda tym kąpiel powinna być krótsza.

Dodatkowe zalety kąpieli w wannie

W trakcie wylegiwania się w wannie - można nałożyć maseczkę na twarz. To dobry moment na taki zabieg, bo rozgrzana skóra lepiej wchłania chłonne składniki odżywcze. Można nałożyć odżywkę na włosy i relaksować się i upiększać jednocześnie.

Jak widać i prysznic i kąpiel w wannie mają swoje zalety, toteż nie trzeba rezygnować ani z jednego, ani z drugiego.

Więcej o zdrowiu możesz znaleźć na blogu:


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: http://wege-przepisy.blogspot.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz