środa, 7 października 2015

Gruszki w słodkiej zalewie

Gruszki w syropie - z przepisu babci

Składniki:
  1. 1 kg gruszek
  2. 1 litr wody
  3. 1/2 kg cukru
  4. cukier waniliowy
  5. goździki
  6. 3 łyżki zaprawy cytrynowej lub kwasek cytrynowy
  7. 1 łyżeczka cynamonu
Sposób przygotowania: 
  • gruszki obrać ze skórki i wyjąć pestki
  • zagotować wodę z zaprawą cytrynową, cukrem, cukrem waniliowym i cynamonem 
  • wrzucić gruszki, gotować w zalewie około 30 minut
  • gruszki przełożyć do słoików (najlepiej 0,5l), do każdego słoika wrzucić po 3 goździki
  • gruszki zalać gorącą zalewą
  • obrócić słoik do góry i zostawić do wystygnięcia
Zimą takie gruszki są wspaniałym deserem, a syrop to pełnowartościowy kompot. 
Więcej o zdrowiu dowiesz się na blogu:


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: http://wege-przepisy.blogspot.com


niedziela, 16 sierpnia 2015

Jarmuż - zdrowe, słowiańskie warzywo

Jarmuż to jedno z najstarszych warzyw, znali go już starożytni Słowianie. 


Jarmuż - (Brassica oleracea L. var. sabellica L.) - to warzywo kapustne o długich, pomarszczonych liściach, w Polsce znane od lat, a w obecnych czasach zaczyna święcić trumfy na stołach całego świata. Światowe Instytuty żywieniowe uznały jarmuż za jedno z najzdrowszych warzyw, stanowiące konkurencję dla szpinaku. A przecież jarmuż w Polsce to jedno z warzyw, które spożywano już od starożytności i które zdobiło nasze stoły. W Polsce jarmuż rośnie obficie i jest bardzo łatwy w uprawie. Warto więc zapoznać się z jego dobroczynnym działaniem na nasz organizm. Jarmuż jest uważany za bardzo pożywne warzywo zawierające silne przeciwutleniacze i mające właściwości przeciwzapalne. Jest bogatym źródłem witaminy K, witaminy C,  witaminy E, witaminy PP, karotenoidów (β-karotenu, luteiny, zeaksantyny), a także wapnia. Podobnie jak brokuły i inne warzywa kapustowate zawiera sulforafan, związek mający właściwości przeciwnowotworowe. Jarmuż jest również doskonałym źródłem żelaza.

sobota, 11 kwietnia 2015

Produkty, których nie należy łaczyć w naszej diecie

Oto jakich produktów nie powinniśmy łączyć na naszym talerzu


Warzywa, sery, olej słonecznikowy - to zdrowe produkty żywnościowe, które bardzo lubimy. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, jak mogą zachować się i zareagować w naszym organizmie ulubione przez nas produkty i jakie mogą być tego konsekwencje. Wielu dietetyków i lekarzy uważa, że powinniśmy naszą dietę opierać na piramidzie zdrowego żywienia, gdzie prym wiodą produkty pełnoziarniste i warzywa. Jednakże zestawienie ze sobą pewnych produktów powoduje słabsze przyswajanie witamin, nasila tendencję do tycia i podnosi ryzyko miażdżycy. Oczywiście, że nic się nie stanie jeśli od czasu do czasu zjemy sobie nasz ulubiony (ale niekoniecznie zdrowy) zestaw pokarmów... Pamiętajmy jednak że:

Warto odżywiać się zdrowo


Już od dawna wiadomo, że jesteśmy tym, co jemy i od tego zależy nasze zdrowie. Jeżeli nasza dieta będzie źle skomponowana, to nie pomogą nam żadne suplementy ani leki czy drogie kosmetyki. Brak w codziennym menu witamin oraz mikro i makroelementów jest powodem wielu chorób, w tym nowotworowych. Wiedza o tym, co jemy jest bardzo ważna. Niektóre produkty służą naszemu zdrowiu i urodzie, a inne w złych połączeniach powodują straty witamin i stają się bezwartościowe. 

środa, 4 marca 2015

Pitagoras - wegetarianizm - cytaty

Pitagoras a wegetarianizm - nauki dla uczniów 

i cytaty biografów tego filozofa, mistyka i matematyka



Rozmawiając o filozofii starożytnych Greków często pomija się ich rozważania etyczno-moralne i nauki dawane przez wielu z nich w sprawach tak istotnych jak wegetarianizm. Brak szerzej dostępnych informacji na ten temat ogałaca ich naukę z istotnych pouczeń, które stanowiły, według nich, o istocie człowieczeństwa. Prezentowane poniżej krótkie cytaty antycznych biografów Pitagorasa oraz krótkie tłumaczenie fragmentu "Metamorfoz" Owidiusza stanowią właśnie takie pouczenia - jak być człowiekiem - udzielane przez Pitagorasa swoim uczniom i słuchaczom. Mamy nadzieję, że i czytających skłoni do wewnętrznej refleksji.

wtorek, 17 lutego 2015

Kapusta - rodzaje i właściwości

Odmiany - rodzaje i właściwości kapusty



Kapusta - znana już przed wiekami - była jednym z nielicznych warzyw, które zimą nie traciły witamin, ani żadnych właściwości odżywczych i które dobrze się przechowują. Starożytni rzymianie uznawali kapustę za uniwersalny lek na wiele schorzeń. Kapusta to warzywo, które jest bogatym źródłem minerałów i witamin takich jak: fosfor, siarka, mangan, miedź, potas, wapń, żelazo, sód; jak również witaminy z grupy B, A, C, E. Kapusta jest jedynym warzywem, które ma zdolności do regulowana ciepłoty ciała, kiedy jest ona za wysoka, potrafi ją obniżyć, a kiedy na niska - podwyższyć. Ze względu na dużą zawartość siarki, bardzo korzystnie wpływa na kondycję włosów, paznokci i skóry. Jest najlepszym naturalnym lekarstwem, a jej właściwości mogą być wykorzystywane wewnętrznie i zewnętrznie. Sok ze świeżej kapusty ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe i stosowany jest przez naturoterapeutów do leczenia wrzodów żołądka, niedokwaśności, nadkwasoty, zapaleniu woreczka żółciowego, wątroby, śledziony, w chorobach dróg oddechowych i strun głosowych, ogólnym zmęczeniu i do łagodzenia bólów reumatycznych. Kapusta jest warzywem, które dobrze się przechowuje i nie traci swoich wartości odżywczych. Powinniśmy spożywać kapustę nawet kilka razy w tygodniu. Najzdrowsza jest kapusta jedzona na surowo, gotowana traci nieco cennych składników.

czwartek, 15 stycznia 2015

Sałata - odmiany i właściwości

Nowe odmiany sałaty - rodzaje i wartości odżywcze



Sałata siewna, znana i uprawiana w Polsce, pochodzi od dzikiego gatunku sałaty występującej w Indiach, Iranie i Azji Mniejszej. Sałata była uprawiana już w V i IV wieku p.n.e. w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Do Polski została sprowadzona z Włoch na początku XVI w., przez królową Bonę (tak jak i inne warzywa zwane właśnie od tego czasu "włoszczyzną"). Sałata nie była lubianym warzywem, ale w obecnych czasach należy do tych najbardziej spożywanych. Istnieje kilka odmian sałaty, które różnią się kształtem, kolorem, kruchością, smakiem i długością okresu przydatnego do spożycia. Sałata jest rośliną jednoroczną i bogatą w chlorofil (jego zawartość wpływa na kolor sałaty). Chlorofil ma działanie bakteriobójcze, przyspiesza gojenie, chroni przed zarazkami, pomaga pokonać infekcje. Sałata poprawia trawienie, orzeźwia, odkwasza. 

poniedziałek, 5 stycznia 2015

Herbata z cytryną

Czy herbata z cytryną szkodzi zdrowiu?



Kiedy łapie nas przeziębienie najczęściej sięgamy po herbatę z cytryną, bo od dziecka nam wiadomo, że najlepiej rozgrzewa, przynosi ulgę w bólu gardła, poprawia samopoczucie, a jak dodamy do herbaty miód lub sok z malin - to staje się naturalnym lekiem przeciw infekcji... Dla wielu z nas napój ten jest wspomnieniem dzieciństwa, kiedy to zimą wyglądaliśmy przez okno na padający śnieg, trzaskający mróz i szron, który rysował na szybach piękne wzory, a mama parzyła nam herbatkę z cytryną. Eh, sentymentalne wspomnienia wypełniają serce, a przecież herbata była, jest i będzie naszym nieodłącznym towarzyszem życia. Herbatę z cytryną piliśmy na spotkaniach z przyjaciółmi, podczas przerw w pracy, w restauracjach, barach, podczas podróży pociągiem w Warsie etc... i nieodłącznie kojarzy się nam ze szklanką na spodku i łyżeczką.