piątek, 24 października 2014

Przechowywanie żywności w lodówce

Jak prawidłowo przechowywać i układać żywność w lodówce?


Na trwałość i jakość przechowywanych produktów żywnościowych w lodówce wpływa to, jak je układamy i czy przechowujemy je we właściwy sposób. To, jak przechowujesz żywność w lodówce wpływa na twoje zdrowie przede wszystkim i decyduje także o smaku potraw, które będziesz przyrządzać. Warto wiedzieć, że produkty przechowywane w lodówce nie mogą w niej leżeć przez długi czas, bo tracą swoje odżywcze właściwości, a nawet potrafią zapleśnieć - co często się zdarza. Niektóre nowoczesne lodówki posiadają oznaczenia, gdzie jaki produkt należy przechowywać, ale są i takie gdzie tych oznaczeń nie ma. Oto jak możemy sobie pomóc, gdy tych oznaczeń brakuje. 

Półka górna

Tu temperatura jest najwyższa i powinna wynosić około 7 stopni Celsjusza, toteż warto tu przechowywać produkty, które nie wymagają niskiej temperatury, a także te, które są szczelnie zamknięte lub w słoikach. Możemy tu przechowywać ciasta (które nie wymagają chłodzenia jak np. sernik), kefiry, jogurty, dżemy, powidła, serki, mleko, a także butelki z napojami.   

Półka środkowa

Temperatura jest tu nieco niższa - od 5 do 8 stopni Celsjusza. Półka ta przeznaczona jest do przechowywania produktów, których trwałość jest krótka: ciasta, produkty mleczne np. biały ser, twarożek, a także pokrojona wędlina, gotowane potrawy, pozostała zupa z obiadu (ale w przystosowanym do przechowywania pojemniku - najlepiej zamkniętym). To miejsce dla produktów, które zamierzamy szybko zjeść.

Półka dolna

To zwykle jest najchłodniejsze miejsce w lodówce i tu temperatura jest około 2 stopni Celsjusza. To na nich należy umieszczać produkty, wymagające najniższych temperatur, przede wszystkim surowe mięso i ryby oraz te produkty, po które sięgamy najczęściej. Jeśli nie są hermetycznie zapakowane przez producenta, najlepiej przechowywać je przez 1-2 dni.

Dolne szuflady 

Służą do przechowywania warzyw i owoców. Panuje tu temperatura około od 8 do 10 stopni Celsjusza, a wilgotność jest wyższa. Owoce mniej trwałe takie jak maliny, porzeczki, truskawki, jagody - można tu przetrzymywać dzień lub dwa, ale nie należy ich myć (myjemy je bezpośrednio przed spożyciem, bo umyte i przechowywane mogą spleśnieć). Szczypiorek, zielona cebulka i sałata mogą leżeć nawet kilka dni, ale ich opakowanie powinno być nieszczelne, by sałata nie gniła, bo staje się niezdrowa. Można też przechowywać twarde sery w pojemnikach, bo w dolnej szufladzie dojrzewają.

Boczne półki na drzwiach lodówki

Tu jest najcieplej - temperatura wynosi około 10 stopni Celsjusza. Na tych półkach układamy te produkty, których nie musimy mocno chłodzić: masło, chrzan, musztardę, oleje roślinne i najlepiej gdy są w szklanym, ciemnym opakowaniu, wodę i napoje. Przechowujemy tu słoiki z przetworami, soki w kartonach, sosy w butelkach, ketchup, a na samej górze układamy jajka (są tam zazwyczaj pojemniki). Nie myjemy jajek i dlatego możemy je trzymać 2-3 tygodnie. 

Uwaga!
  • Temperatura  w nowoczesnej lodówce nie zależy od tego, gdzie jest zamrażalnik, którego może nie być, może być na górze, albo na dole. 
  • Lodówka nie lubi "tłoku" umieszczanych w niej produktów, bo cyrkulacja powietrza potrzebna jest do tego, aby produkty nie psuły się. Zbyt duże zagęszczenie żywności w lodówce powoduje obniżenie efektywności jej działania.
  • Pamiętajmy, aby produkty surowe były oddzielone od tych, gotowych do spożycia. Najlepiej by było, aby były układane na innych półkach. 
  • Gotową żywność przechowujemy nie dłużej niż dwa, trzy dni.
  • Zamrażamy tylko to, co potem smażymy lub gotujemy.
  • Otwieraj lodówkę tylko wtedy, gdy jest to niezbędne i jak najszybciej zamykaj. 
  • Nie przechowujemy żywności w lodówce w otwartych opakowaniach, w których została zakupiona. Pokrojoną wędlinę, twaróg czy też plasterki pomidora najlepiej przełożyć do szczelnie zamkniętego pojemnika z wieczkiem próżniowym. 

Pojemniki do przechowywania 


Mimo niskiej temperatury, w lodówce panuje suche powietrze, toteż żywność należy przechowywać w pojemnikach specjalnie do tego przeznaczonych. Można też używać pergaminu i folii plastikowej lub aluminiowej (ale ta ostatnia nie jest zbyt zdrowa). Żywność przechowywana w folii może zapleśnieć, bo folia izoluje, słabo przepuszcza parę wodną, powietrze i inne substancje zapachowe. Papier chroni przed zsychaniem i utratą zapachu, ale na przykład żółty ser w samym papierze może zeschnąć. Należy zatem owinięty kawałek sera (lub wędliny) papierem - włożyć do torebki śniadaniowej. Garnki i pojemniki z gotowanymi, wystudzonymi potrawami przechowujemy szczelnie zamknięte. Nowoczesne lodówki wyposażone są w funkcję automatycznego odmrażania, toteż nieschłodzone potrawy mogą się przyczynić do odmrożenia lodówki i zmniejszyć efekt chłodzenia. 
  • Nie wolno mrozić: wędlin, pasztetu, metki, salcesonu, serów, wyrobów garmażeryjnych. 
  • Nie wolno zamrażać kolejny raz już rozmrożonych produktów, bo grozi to ciężkimi zatruciami. Rozmrożone produkty natychmiast przyrządzamy i zjadamy. 
  • Czas zamrażania produktów nie powinien trwać od 3 do 12 miesięcy.
  • Żywność przechowywana w zamrażalniku powinna być ciasno ułożona, a temperatura powinna być od -18 stopni Celsjusza i niższa.

Czego nie wolno przechowywać w lodówce? 


Lodówka nie służy przechowywaniu chleba i owoców egzotycznych! Chleb owinięty w czystą, bawełnianą lub lnianą serwetkę (może być papierowa torebka) najlepiej przechowywać w chlebaku, bo w lodówce robi się czerstwy. Nie wkładamy chleba do foliowej torebki, bo szybciej zapleśnieje.
  • Nie przechowujemy w lodówce owoców egzotycznych, pomidorów, ogórków, papryki, warzyw strączkowych, cukinii i kabaczków. Panujący w lodówce chłód powoduje szybsze ich psucie się, oraz charakterystyczne plamki gdy wyjmiemy je z lodówki. 
  • Najlepiej przechowywać te produkty w temperaturze pokojowej w pojemnikach ze szkła lub kamionki.
  • Nie przechowujemy w lodówce ziemniaków, bo najlepszym dla nich miejscem do przechowywania jest piwnica, a jeśli nie mamy tam warunków do przetrzymywania - to kupujemy ziemniaki na bieżąco.
  • Nie przechowujemy w lodówce surowego mięsa obok produktów gotowych do spożycia! 
  • Na bieżąco usuwać należy te produkty, które się już niestety zepsuły. 
  • Artykuły spożywcze o silnym zapachu, np. bardzo czosnkową kiełbasę należy starannie i szczelnie pakować, aby ich zapach nie przeszedł do tych produktów o łagodnym aromacie. 
  • Kontroluj często terminy przydatności do spożycia poszczególnych produktów, co pozwoli uniknąć psucia się i konieczności wyrzucenia, albo też przypadkowego zjedzenia tego produktu, którego data przydatności do spożycia skończyła się. 
  • Niektórzy układają artykuły do spożycia według daty przydatności do spożycia. Z tyłu lodówki układają te, które mają dłuższy termin przydatności do spożycia, a z przodu te, które należy zjeść szybciej. Należy przy tym pamiętać, że data na opakowaniu dotyczy tylko zamkniętych produktów, a te otwarte spożywamy w pierwszej kolejności. 
  • Nie przeładowuj lodówki! Spada wtedy skuteczność chłodzenia, bo powietrze nie krąży w lodówce. 

W czym przechowujemy żywność?


Często zastanawiamy się w czym przechowywać żywność w lodówce, jaki wybrać pojemnik i jak ją zabezpieczyć, aby się nie psuła. Pamiętaj, aby pojemniki do przechowywania żywności posiadały atest świadczący o ich dopuszczeniu do kontaktu z żywnością (jest to symbol widelca i kieliszka), a te przeznaczone do mrożenia powinny być oznaczone symbolem śnieżynki. Folia czy papier używana do zawijania produktów nie powinna pochodzić z Chin. Wyprodukowane w Chinach pojemniki czy inne produkty często bywają toksyczne.  

Folia aluminiowa - doskonała jest do ochrony artykułów spożywczych przed dostępem powietrza światła i wody, a także zabezpiecza przed rozchodzeniem się intensywnego zapachu. Może być używana do pakowania wędlin, ryb, do osłony garnków czy pojemników z gotowymi produktami. 
Nie owijaj folią aluminiową: kiszonych ogórków, pokrojonych pomidorów czy też owoców cytrusowych, bo produkty te nabiorą metalicznego posmaku. 
Nie przechowuj nabiału i suszonych owoców w metalowych pojemnikach!

Folia spożywcza - zabezpiecza przed rozchodzeniem się intensywnych zapachów i chroni produkty przed wysychaniem. Można w nią pakować sery, a także pozostałe z obiadu kotlety, ale nie wolno pakować w folię wilgotnych warzyw i owoców, bo przyspieszymy ich pleśnienie.

Grube foliowe torebki zamykane na tak zwaną strunę - doskonale nadają się do pakowania rzeczy przeznaczonych do mrożenia.

Papierowe torebki oraz papier śniadaniowy - przydatne są do pakowania warzyw i owoców (ale nie tych, które są miękkie i soczyste), bo szybko przemiękają. Zapakowana w nie wędlina szybciej wysycha, ale gdy zapakujemy ją w papier woskowany, który nie przemięka - zachowa swoje właściwości. 

Plastikowe pudełka - nadają się do przechowywania większości produktów (ale muszą posiadać atest!).


CIEKAWOSTKI
  • Kwiaty przechowywane w lodówce dłużej zachowują świeżość.
  • Można przechowywać w lodówce kosmetyki takie jak kremy, szminki, lakiery do paznokci, podkłady.
  • Rajstopy włożone do zamrażalnika na parę minut mają dłuższą trwałość. 
  • Baterie przechowywane w lodówce dłużej działają.
Warto też wiedzieć że: pomidory, jabłka, papryka, melony przechowywane razem z ogórkami zielonymi i sałatą - szybciej żółkną, chleb trzymany w lodówce - szybciej czerstwieje, a pomidorów, jabłek, melonów oraz papryki nie należy przechowywać w lodówce w pobliżu z sałatą i ogórkami. W swoim towarzystwie szybciej żółkną.


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: http://wege-przepisy.blogspot.com


3 komentarze:

  1. Przechowywanie żywności w odpowiednich pojemnikach pod przykrywką pozwala jedzeniu zachować świeżość na dłużej. Takie pojemniki przydają się w każdej kuchni i warto po nie sięgnąć, gdy nie jesteśmy w stanie zużyć danego produktu spożywczego od razu, a chcemy wykorzystać go np. za kilka dni. Pojemniki pomogą zachować świeżość i odpowiedni smak.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobrym sposobem na przechowywanie żywności, który pozwoli na dłużej zachować jej świeżość są worki vacuum, czyli pakowanie próżniowe. Odpowiednio dobrane pojemniki do przechowywania żywności to niemal "must have" jeżeli chcemy nie marnować jedzenia, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne! Bez wątpienia warto wdrożyć się w temat i wprowadzić zmiany w obchodzeniu się z żywnością :)

    OdpowiedzUsuń