SMAKOŁYKI SATI

SMAŻONA CIECIORKA


Polecam smażoną cieciorkę jako przekąskę zamiast chipsów lub popcornu, szczególnie dla dzieci, jeśli chcecie przemycić coś zdrowszego przy filmie. Cieciorkowe kulki dają radę :-)

Cieciorkę moczymy dobę, można krócej np przez noc, ale im dłużej tym lepiej. Po namoczeniu kulki cieciorki lekko osuszamy na sitku, lub ręczniku. Mozemy tez podgotowac, dla dzieci lepsza bedzie. Osuszone smażymy na oleju z dodatkiem soli, suszonej papryki czerwonej słodkiej, lub wedle uznania z innymi przyprawami. Zarumienione są gotowe do jedzenia i na prawdę pyszne. Smacznego!


PLACKI Z KWIATÓW Z CZARNEGO BZU

Maczamy świeżo zerwane kwiatostany bzu w cieście naleśnikowym i smażymy. Polecam dodatkowo smażyć na oleju kokosowym, ale tym nierafinowanym, który ma kokosowy zapach. Placki pysznie smakują polane miodem, syropem z agawy itp.



"DOLMARY" czyli FASZEROWANE LIŚCIE WINOGRON 

Składniki:
  • liście winogron
  • 1l oliwy z oliwek
  • 2 cytryny
  • farsz (ryż, soja, marchewka itp)
Przygotuj farsz z ryżu, jak do gołąbków. Im prostszy tym smaczniejszy, ja daję do ryżu tylko rozdrobnioną soję lub gotowaną marchewkę lub pomidory z puszki. Nie polecam intensywnie przyprawiać, gdyż aromat liści winogron jest bardzo specjalny i szkoda go zagłuszać 

Liście winogron widziałam, że można już kupić wysyłkowo lub w dobrze zaopatrzonych sklepach. Liście można dostać w dwóch postaciach albo na tacce foliowane albo w zalewie w słojach, polecam te drugie. Są lepszej jakości, większe i mniej kwaśne. Te na tackach są często poszarpane, porowate, podziurawione i małe, co utrudnia zawijanie.

Każdy liść należy dokładnie rozprostować, położyć tak aby część gładka była pod spodem, a widoczne żyłki liścia na wierzchu, gdzie będziemy kłaść ryż. Od liścia należy odciąć ogonek. Na drugim zdjęciu widać ułożenie liścia, najpierw zawijamy dół liścia potem boki i na koniec zawijamy resztę. Ryż lekko uklepujemy w wałeczek, dlatego też dobrze aby nie był to ryż ugotowany na sypko.

Zawinięte dolmary układamy do zapiekania, podlewamy zagotowaną wodą do połowy i pieczemy w temp. 200 st. Staramy się nie dopuścić do wyschnięcia liści, dlatego przewracamy je. Wyłączamy piekarnik gdy cała woda wyparuje. Dolmary można również gotować w lekko osolonej wodzie, ciasno ułożone w garnku i obciążone talerzykiem aby nie wypływały, wody tyle aby je tylko zakryła od 30 minut do godziny.

W czasie pieczenia przygotuj oliwę z oliwek z dodatkiem soku z cytryn. Ostudzone dolmary układamy w naczyniu i zalewamy przygotowaną oliwą i wstawiamy do lodówki. Najlepiej użyć naczynie/pudełko z pokrywką. Najlepsze są następnego dnia doskonałe jako zimna przekąska o każdej porze. Po zjedzeniu dolmarów pozostaje nam sporo aromatycznej oliwy, którą potem można wykorzystać do sałatek lub do polania chleba zamiast masła. Dolmary najlepsze są następnego dnia doskonałe jako zimna przekąska o każdej porze. Smacznego!!! 



PRAŻONY RYŻ Z MARCHEWKĄ I CEBULKĄ - pyszny i prosty przepis

Składniki:
  • ryż
  • cebula
  • marchewka
  • sól
  • olej
Przygotowanie: Ryż prażymy na oleju, aż uzyska złotawy kolor i zacznie pięknie pachnieć, mieszamy ryż cały czas drewnianą łyżką! to ważne! Nie może się przypalić, a wierzcie dzieje się to błyskawicznie, wystarczy tylko głowę odwrócić Oleju nie trzeba też zbyt dużo, tyle aby dało się go luźno mieszać. Oddzielnie prażymy drobno pokrojoną cebulę ( przynajmniej jedną dużą na dwie szklanki ryżu ) oraz potartą na drobnych oczkach marchewkę ( mniej więcej 3-4 średnie marchewki). Prażymy na złoto aż olej będzie pomarańczowy i wyraźnie poczujecie zapach marchewki. Za długo nie smażcie bo cebula nada ciężkości potrawie. Lepiej żeby pozostała lekko złotawo-miodowa.

Warzywa wrzucamy do ryżu, zalewamy wrzątkiem odpowiednią ilością i gotujemy. W razie potrzeby można dodać wody. Uprzedzam, że taki prażony ryż bardzo szybko się gotuje, więc uważajcie z ilością wody, żeby nie wyszła z tego zupa. Pozostawiamy ugotowany ryż pod przykryciem jakiś czas. Smakuje na ciepło i na zimno. Smacznego!



RAW ROLADKI Z CUKINII Z PASTĄ SŁONECZNIKOWĄ - (Opcjonalnie można użyć inny farsz) - bardzo szybka przystawka 

Składniki:
cukinia zielona lub żółta
sos sojowy
pasta słonecznikowa surowa (przepis był podany wcześniej) 

Dodatki: - opcjonalnie gomasio z siemienia (polecam)

Przygotowanie: z umytej cukinii ściąć piętkę pod dużym skosem i dalej kroić w cieniutkie plastry. Polecam do tego użyć skrobaka do warzyw takiego szerszego, wychodzą wtedy idealne plastry- długie i cieniutkie. Takie plastry posolić i pozostawić aż puszczą wodę. Nadmiar wody odlać i posmarować sosem sojowym. Nałożyć porcję pasty słonecznikowej, oraz dodatki np papryka czerwona, kiełki, zielona pietruszka. Zawijać roladki, posypać gomasio i zjadać. Smacznego!


GOMASIO Z SIEMIENIA LNIANEGO (również z sezamu)

Składniki: siemię lniane 7-10 części; zdrowa sól kamienna drobna 1 część

Siemię lniane lekko rozdrabniamy tuż przed zrobieniem Gomasio, aby było świeże. Prażymy razem z solą na delikatnym ogniu, stale mieszając drewnianą łyżką, aż lekko zacznie strzelać i puści piękny aromat. Uwaga bo łatwo je przypalić. 

Gotowe! Doskonałe jako posypka do wszystkiego 



BAKŁAŻAN FASZEROWANY 
Składniki:
  • bakłażany
  • ryż
  • pomidory
  • cebula
  • olej
  • przyprawy
Sposób przygotowania: bakłażany kroimy wzdłuż na dwie części, wydrążamy wnętrze aby otrzymać korytka, uwaga aby nie przebić ścianek, grubość najlepsza będzie ok 1 cm. Polecam wydrążać łyżką do zupy. Jeśli mamy więcej czasu na pieczenie możemy pozostawić bakłażany surowe i ich wnętrze podlać/wysmarować sosem sojowym, pozostawić. Jeśli mamy mniej czasu i nie lubimy twardej skórki po upieczeniu to polecam takie wydrążone połówki chwilę podgotować w osolonej wodzie, dosłownie 3-5 minut. Po wyjęciu z wody odczekać aż odparuje i również wysmarować sosem sojowym. Wcześniej ugotować ryż. Wydrążony miąższ bakłażanów pokroić na mniejsze kawałki i razem z pokrojoną cebulą podsmażyć do miękkości. dodać pieprz i sól, trochę gałki, pietruszkę zieloną, lub co lubicie, byle nie za dużo. Mieszamy z ryżem i otrzymanym farszem wypełniamy bakłażany zostawiając troszkę miejsca na górze na pomidory. Ja używam najczęściej krojone w puszce, co innego latem Na farsz kładziemy warstwę takich pomidorów i wkładamy do piekarnika, formę smarujemy olejem. Na kilka minut przed wyjęciem można dodać ser. Smacznego!


KOTLETY OWSIANO-SŁONECZNIKOWE

Składniki:
  • płatki owsiane górskie 2 szkl.
  • mielony słonecznik 1/2 szkl (można dać więcej)
  • siemię lniane całe 1/2 szkl.
  • otręby żytnie lub pszenne (opcjonalnie)
  • bułka tarta lub mąka z cieciorki
Przyprawy: sól, sos sojowy/magi, pieprz, wyciśnięty ząbek czosnku

Bardzo proste i szybkie w przygotowaniu. Płatki owsiane zalać wrzątkiem tyle aby były przykryte, dodać siemię lniane i przyprawy do smaku, wymieszać, pozostawić 15-20 minut do wchłonięcia wody. Następnie dodać zmielony słonecznik, wymieszać, opcjonalnie zagęścić bułką tartą lub otrębami. Formować kotlety, obtaczać w bułce tartej lub mące z cieciorki i smażyć. Smacznego!


KOTLETY Z CIECIERZYCY 


Kotlety z ciecierzycy, zwane falafelami, to jedno z najprostszych wegańskich dań. Jednak trzeba znać pewien sekret, który czasami jest w przepisach ukrywany, sama zastanawiałam się wiele razy dlaczego. 

Składniki: namoczona przez noc cieciorka, olej i przyprawy w/g uznania (cebula, czosnek, zielona pietruszka, papryka słodka mielona, masale rozmaite, pieprz, sól itd itp) 

Cieciorki NIE GOTUJEMY! To jest ten sekret Tak namoczoną cieciorkę z odrobiną wody oraz łyżką oleju miksujemy, lub blendujemy, ja wolę mielić w maszynie z dużymi nożami, wtedy zostają fajne drobinki. W zależności od ilości wody uzyskamy różną konsystencję, trzeba być ostrożnym aby nie dać za dużo. Ja moich kotlecików nie zagęszczam niczym, ani mąką ani bułką tartą, nie dodaję jajek. Jeśli chcecie zrobić falafele kulkowe pieczone w głębokim oleju, polecam zmielić cieciorkę przez maszynkę jak do mięsa bez dodatku wody, można dodać gotowaną kaszę jaglaną np. Moje kotleciki nakładam na patelnię łyżką, są gęste ale jednak nie nadają się do formowania w rękach. Lubię takie, gdyż nie są suche potem. Białko ciecierzycy pięknie się ścina i kotleciki się nie rozpadają. To był dla mnie fenomen, gdy robiłam je po raz pierwszy. Przyprawy dodajcie w/g uznania, za każdym razem możemy uzyskać inny smak. 

FANTASTYCZNA SURÓWKA Z BRUKWI



Nasze wspaniałe i zdrowe warzywo, tak niedoceniane, a szkoda, bo bardzo jest smacznym i wdzięcznym warzywem. 

Brukiew trzemy na tarce, najlepsze są takie podłużne paseczki, jak makaroniki o kwadratowym przekroju, można dostać taką tarkę bez problemu za grosze (na zdjęciu akurat jest nałożona właściwa nakładka). Całość solimy i ugniatamy aby zmiękczyć brukiew i aby puściła sok. Robimy do tego sos z oleju (ciekawie smakuje z dodatkiem odrobiny oleju sezamowego), cytryny, papryki ostrej i słodkiej, oraz prażonego słonecznika. zalewamy, mieszamy i gotowe! Bajka! Smacznego!






PAKORA Z KALAFIORA

Składniki: różyczki surowego kalafiora, mąka z cieciorki - 3 części, mąka biała lub graham - 1 część,
Przyprawy: kolendra mielona 1-2 łyżeczki, kminek mielony 1/2 łyżeczki, kurkuma 1/2 łyżeczki/ ewentualnie curry, cynamon 1/2 łyżeczki, sól.

Sposób przyrządzania: Z mąki i przypraw robimy ciasto trochę gęstsze niż na naleśniki. Zanurzamy w cieście osuszone i SUROWE (koniecznie) kawałki kalafiora, nie za duże i nie za małe. Smażymy na oleju, na niezbyt dużym ogniu. Jeśli robimy to na patelni to ok 0,5 cm oleju wystarczy. Pakorę co chwila przewracamy. Jeśli pieczemy w głębokim oleju pamiętajmy, aby nie wrzucać zbyt dużo na raz, bo zaczną się gotować i ciasto odklei się. Ogień trzeba wyczuć, aby ciasto się nie spiekło za wcześnie, bo kalafior zostanie surowy. Mi to zajmuje tak do 10 minut. Ciasto w miarę upływu czasu gęstnieje, więc jeśli jest za gęste to troszkę rozcieńczamy wodą i dosalamy. Smakuje na ciepło i na zimno Pakorę można robić również z marchewki, selera czy brokuła Innych nie próbowałam. Smacznego!

PASTA JAJECZNA - BEZ JAJEK 



Tego przepisu nie znajdziecie nigdzie, ponieważ jest to przepis autorski Sati. 

Składniki: cieciorka, olej;
przyprawy: sól, czarna sól, pieprz, szczypiorek do wyboru.

Przygotowujemy cieciorkę jak zwykle, czyli moczymy i gotujemy do miękkości. Mielimy przez maszynkę do mięsa lub miksujemy w maszynie z nożami z małą ilością wody z gotowania. Uwaga na wodę, żeby nie było za rzadkie. Na koniec dodajemy przyprawy, kilka łyżek oleju najlepiej niezbyt aromatycznego oraz drobno posiekany szczypiorek. Jeśli jest za suche to dodajemy więcej wody z gotowania lub jogurt naturalny, jak ktoś je. Gotowe! Smacznego! 


PASTA SŁONECZNIKOWA WERSJA RAW ORAZ PIECZONA



składniki: 200 gr słonecznika, cytryna, olej

przyprawy: wedle uznania

Bardzo smaczna i zdrowa pasta, a do tego prosta i szybka w wykonaniu. Ziarna słonecznika moczymy kilka godzin (ok 5h), zlewamy wodę zostawiając nieco aby pasta nie była zbyt gęsta, myślę ok pół szklanki. Całość miksujemy do uzyskania pasty, nie będzie ona nigdy całkowicie gładka, więc ok 5 minut miksowania wystarczy. Dodajemy przyprawy w/g uznania, ja dodaję czosnek niedźwiedzi, można użyć ząbek zwykłego czosnku, sól, pieprz, kilka kropel cytryny, gałkę muszkatołową i troszkę oleju. Smakuje zarówno w wersji RAW czyli nie podgrzewanej, oraz pieczonej. Dzisiaj robiłam, więc załączam zdjęcia obu wersji. Smacznego!


MAJONEZ WEGAŃSKI

składniki: mleko sojowe naturalne, olej, musztarda, sok z cytryny
przyprawy: czarna sól lub zwykła, pieprz, sól

Miksujemy pół litra mleka sojowego, dodajemy sok z połowy lub całej cytryny, po chwili cieniutką strużką wlewamy olej, stale miksując na wolnych obrotach. Oleju wlewamy tyle aż osiągniemy pożądaną gęstość. Wychodzi mniej więcej 2-5 szkl. oleju. Na koniec dodajemy przyprawy i troszkę musztardy. Wszystkiego do smaku. Smacznego!


Sati jest z nami na facebooku;


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: http://wege-przepisy.blogspot.com



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz