sobota, 9 sierpnia 2014

Foki bałtyckie i ich ochrona - Fokarium w Helu

Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

Fokarium to placówka naukowo-badawcza Stacji Morskiej zarządzany przez Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, a znajduje się w Helu przy Bulwarze Nadmorskim. Ośrodek w Helu istniał od 1999r. jednak działalność na rzecz ochrony fok podjęta została znacznie wcześniej, bo już w 1992 roku, kiedy to w ostatnim dniu marca na plaży w Juracie znaleziono młodego samca foki szarej. Nadano mu imię Balbina i od tego czasu Fokarium jest częścią Stacji Morskiej, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Z założenia jest to placówka badawczo-hodowlana, dzięki której w przyszłości foki znów zasiedlą południową część Bałtyku, a jednocześnie jest to ośrodek rehabilitacji osobników chorych i osłabionych. Wyleczone foki są wypuszczane na wolność, podobnie jak przychówek hodowlanego stada. 
Fokarium w Helu - karmienie fok i trening medyczny
Wypuszczanie uratowanych fok na wolność ma na celu uzupełnienie strat, jakie naturalna populacja bałtyckich fok ponosi wskutek nierozważnej działalności człowieka. Wszystko po to, aby foki szare mogły żyć jak dawniej w obrębie całego morza, a spełniając pozytywną rolę drapieżnika były dla człowieka testerem jakości morskiego ekosystemu, w tym ryb. W fokarium Stacji Morskiej prowadzi się badania nad biologią i ekologią bałtyckich fok. Bada się ich zachowanie, skład pokarmu, wiek, trasy wędrówek, zatrucie tkanek substancjami toksycznymi, zapasożycenie oraz ustala najważniejsze zagrożenia i przyczyny śmierci tych zwierząt. Ośrodek spełnia ważną rolę pomocniczą w odtwarzaniu bałtyckiej populacji tego gatunku. Ratuje foki chore, dostarcza młode. Zaznajamia ludzi z problemami ekologicznymi Bałtyku i jego mieszkańców. 

Fokarium składa się z kompleksu trzech basenów hodowlanych, kilku małych basenów-separatek (dla osobników młodych i chorych wymagających rehabilitacji) i budynku dydaktyczno-laboratoryjnego z salą seminaryjną i laboratoriami. Placówka prowadzi działalność naukową, której celem jest odtworzenie kolonii foki szarej w akwenie południowego Bałtyku.

Zadania placówki 

  • Trwałe zabezpieczenie gatunku przed wyginięciem
  • Organizacja kursów dla grup dydaktycznych
  • Odtworzenie lokalnego ekosystemu przez wprowadzenie gatunku uznanego za wytępiony na ww. akwenie
  • Pogłębianie badań nad grupą ssaków morskich
  • Rozszerzenie oferty edukacyjnej dotyczącej ekologii Morza Bałtyckiego
  • Powiększenie infrastruktury dydaktycznej i badawczej placówki
  • Dalekowzroczna rewitalizacja funkcji miasta Hel z pro-militarnych na pro-turystyczne

Informacje dla odwiedzających


Ceny biletów: Bilet normalny: 5 zł - (nie ma zniżek dla dzieci)

Godziny otwarcia- codziennie: 9:30 - 21:00

Karmienie fok: 11:00, 14:00; w sezonie letnim (lipiec-sierpień) - 11:00, 14:00, 17:00.

Więcej na temat fok możesz dowiedzieć się czytając artykuł:


Materiały zostały zebrane i opracowane w celu wspomożenia

akcji ratowania bałtyckich fok i odnawiania ich populacji w Bałtyku.


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: http://wege-przepisy.blogspot.com




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz